Muzica perioadei interbelice
Filarmonica Brașov invită melomanii la un nou eveniment, dedicat muzicii interbelice, oferind iubitorilor de muzică ocazia de a se bucura de compoziții deosebite din această perioadă și din prima parte a secolului 20. Intrarea este gratuită, în limita locurilor disponibile.
Soliști:
Florin Ionescu – Galați – vioară
Alexandru Hamzea – vioară
Liliana Lazăr – vioară
Luiza Balint – violă
Alexandra Enache – violoncel
Iulian Hășfăleanu – contrabas
Program:
B. Bartók – Dansuri populare românești
G. Tartini – F. Kreisler – Temă cu variațiuni
Fr. Kreisler – Liebesleid
Fr. Kreisler – Liebesfreud
J. Massenet – Meditația din opera Thaïs
V. Monti – Csárdás
G. Dinicu – Hora Staccato
Tango-uri românești de mare popularitate